2020 m. gegužės 12 d., antradienis

Darželinė žiomenė


                       Darželinė žiomenė
Darželinės žiomenės antpilu
patariama gydyti migreną,
neuralgiją, peršalimo ligas
bei padažnėjusį širdies plakimą.
Pasak specialistų, darželinės žiomenės
preparatai žadina apetitą bei gerina
 trakto darbą.
Darželinė žiomenė yra vienmetis kvapnus žolinis augalas, išaugantis iki 60–80 centimetrų aukščio. Darželinė žiomenė žydi liepos mėnesį švelniai violetinės arba žydros spalvos žiedais. Žiedų spalva priklauso nuo to, kiek rūgšti yra dirva, kurioje ji auga.  Žiomenė mėgsta augti saulėtoje ir šiltoje vietoje, tačiau dirvai nėra labai reikli. Ji mėgsta derlingą bei drėgną dirvožemį.  Jaunus augalus reikia gausiai lieti, tačiau jau suaugę augalai yra atsparūs sausroms. Jei darželinė žiomenė auga pavėsyje, užauga mažiau lapų, sėklų bei šiuose augaluose būna mažiau eterinio aliejaus. Augalas vertinamas dėl kvapnaus eterinio aliejaus. Spėjama, jog darželinės žiomenės tėvynė yra Šiaurės Kinija. Tačiau augalas yra išplitęs Iki pat Rytų Europos, Suomijos ir Ukrainos. Ukrainoje ir Moldavijoje ji mėgstama dėl savo švelnaus aromato ir auginama vietoje citrininės melisos.
Gydymui ir maistams yra vartojami švieži arba džiovinti žiomenės lapai ar jų žiedynai, kurie yra vartojami kaip prieskonis. Darželinės žiomenės lapus geriausiai yra  skinti augalo žydėjimo pradžioje. Nuskintus lapus galima valgyti tiek šviežius, tiek ir juos džiovinti +40 laipsnių temperatūros orkaitėje. Išdžiovintą žaliavą patariama laikyti sandariuose induose.
Darželinės žiomenės lapais ar žiedais galima gardinti kepinius, miltinius patiekalus, likerius, vermutus ar  gaiviuosius gėrimus.  Švieži ar džiovinti lapai tinka salotoms, mėsos ar žuvies patiekalams. Džiovinti žiomenės lapai dedami į namines dešras. Švieži ar džiovinti lapai taip pat gali būti vartojami vietoje citrininės melisos, iš jų galima ruošti kvapnias arbatas.

Darželinės žiomenės lapuose yra eterinių aliejų, iš kurių svarbiausi yra  citralis, geraniolis. Taip pat aptikta rauginių medžiagų, kartumynų. Taip pat aptikta antioksidantų bei omega-3 riebiųjų rūgščių.
Liaudies medicinos žinovai darželinės žiomenės preparatais  siūlo raminti sudirgusią centrinę nervų sistemą bei malšinti skausmus.
Pasisodinau😊!!! Kaip sekėsi vartoti parašysiu komentaruose😉
tavosveikata.info

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą